INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Podhorski  

 
 
2 poł. XVIII w - 2 poł. XVIII w
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Podhorski Adam h. Brodzic odmienny (2 poł. XVIII w.), poseł na sejm grodzieński 1793 r. Należał do rodu wywodzącego się od kniazia Hrehorego Podhorskiego, ponoć spokrewnionego z Rurykowiczami, który w r. 1563 zbiegł do Polski i otrzymał od Zygmunta Augusta dobra na Wołyniu. Był synem Dominika Onufrego, star. czernihowskiego, i Salomei z Giżyckich, córki Bartłomieja, kaszt. wyszogrodzkiego (zob.). Po ojcu rościł pretensje do gruntu zwanego Uroczyskiem Warszawiec i części Cecyniówki na Wołyniu. Poza tym «od lat młodości rozwięźle żyjący, mierny posiadał majątek. W dalszym pożyciu szulerstwo za jedyną miał sobie zabawę, a zysk najpodlejszy… nieodmiennym postępków jego był celem», jak napisał o nim współczesny autor „Czasów Stanisława Augusta”. Na arenie publicznej pojawił się P. w styczniu 1793, jako konsyliarz konfederacji targowickiej województwa wołyńskiego. W czerwcu t. r. nosił tytuł szambelana, choć w spisach szambelanów nie występuje. Został posłem wołyńskim na sejm grodzieński i przystąpił do konfederacji sejmowej. Na posiedzeniach sejmowych występował wielokrotnie, zawsze w myśl zaleceń ambasadora rosyjskiego J. Sieversa, m. in. żądając usunięcia arbitrów z izby (20 VI), doradzając wyznaczenie delegacji do rozmów z Rosją i Prusami w sprawie zmiany granic (21 VI), sprzeciwiając się projektowi wysłania noty protestacyjnej do Sieversa w sprawię aresztowania posłów (2 i 3 VII). Dn. 9 VIII wszedł do komisji «do przejrzenia tabeli stanu wojska i tabeli kas korpusów podanych przez hetmanów».

P. należał, wraz z Florianem Drewnowskim, Tadeuszem Włodkiem i in., do niewielkiej grupy posłów tworzących stronnictwo rezydenta pruskiego, H. L. Buchholtza. Podobno za 800 dukatów dał się nakłonić posłowi pruskiemu do przedstawienia sejmowi projektu traktatu z Prusami, tj. do uznania zaboru. Na sesji 27 VIII wystąpił z tym projektem, lecz oburzeni posłowie nie dali mu dojść do głosu. Zwłaszcza poseł ciechanowski Szymon Szydłowski wystąpił ostro przeciw P-emu, zarzucając mu zdradę i przekupstwo «tak w tym sejmie brzydkim, jako i w trybunałach, kiedyś był deputatem», a następnego dnia wezwał go do poddania się sądowi sejmowemu. P. szukał poparcia u króla, który radził mu salwować się ucieczką. Niefortunny podawca projektu, odebrawszy niemało szturchańców od wzburzonych posłów, a potem od zebranej publiczności, został kilkakrotnie wykrzyczany z izby, wyłączony z obrad i prawdopodobnie po 2 IX więcej się w niej nie pojawił. Projekt nazwany jego nazwiskiem, a na sesji 30 VIII włączony do noty Sieversa jako aneks, mimo ogromnych sprzeciwów został przy znanym poparciu rosyjskim uchwalony 2 IX. Jan Dembowski doniósł Ignacemu Potockiemu, że król podpisał P-emu przywilej na Order Św. Stanisława, a na śniadaniu u Sieversa 3 IX «Wilamowski z Podhorskim ledwie się za łeb wzięli, że jeden drugiemu chciał brać pierwszeństwo do wdzięczności, ale Podhorski przekonał siniakami, że rzetelnie na wzgląd zasłużył». Na P-ego, Kajetana Miączyńskiego, Józefa Ankwicza i Włodka padło podejrzenie o kradzież pieniędzy i kosztowności gen. Rautenfelda, «ale król i Sievers starają się wszelkimi sposobami godnych reprezentantów sławę i honor ocalić» (Dembowski, 2 X). W końcu, za swe «zasługi» doczekał się P. od carowej Orderu Św. Anny i ponoć starostwa w kordonie, przynoszącego dochód do 25 000 złp. Na pocz. 1794 r. P. wymieniany był jako kandydat na deputata do Trybunału Kor. z sejmiku włodzimierskiego (Dembowski). O dalszych jego losach niewiele wiadomo; powrócił na Wołyń, lecz był bojkotowany przez tamtejsze towarzystwo, a jedyna przyjmująca go rodzina podobno po każdej wizycie P-ego skrapiała próg wodą święconą. «Srebrniki grodzieńskie» i majątek przegrał w karty (K. Podwysocki).

P. miał siostrę, zamężną Pinińską, oraz braci: Bohdana, podkomorzego bracławskiego, i Antoniego, stolnika wołyńskiego. Bracia zmarli, podobnie jak i P., bezpotomnie.

Postać P-ego pojawia się w pamiętnikach z epoki, a do literatury wprowadził ją Józef Ignacy Kraszewski w „Scenach sejmowych” i „Polsce w czasie trzech rozbiorów 1772–1799” oraz Władysław Reymont w powieści „Rok 1794”.

 

Estreicher; Uruski; Żychliński, XIV; Wolff, Kniaziowie lit.-rus.; – Iłowajski D., Sejm grodzieński, P. 1872; Kraszewski J. I., Polska w czasie 3 rozbiorów, P. 1873–5 III; tenże, Sceny sejmowe, Grodno 1793, P. 1875; Mann Z., Stanisław August na Sejmie Ostatnim, W. 1938; Mościcki H., Dzieje porozbiorowe Litwy i Rusi, Wil. 1913; Reymont W., Rok 1794. Ostatni sejm Rzeczypospolitej, W. 1913; – [Rolle J.] Dr Antoni J., Wybór pism, Kr. 1966; Skałkowski A., Jan Henryk Dąbrowski, Kr. 1904; Smoleński W., Dionizy Mikorski, poseł wyszogrodzki, w: Studia historyczne, W. 1925; Wegner L., Sejm grodzieński ostatni, P. 1866; – Chrząszczewski A., Pamiętniki oficjalisty Potockich z Tulczyna, Wr. 1976; Ciąg dalszy summariuszu czynności konfederacji generalnej kor. targowickiej od 12 IV 1793 w Grodnie, nr 355, 402; Czasy Stanisława Augusta, w: Pamiętniki z XVIII w., P. 1867 VII; Engelhardt L. H., Pamiętniki jenerała, Wyd. Konstanty Podwysocki, P. 1873; Kołłątaj H., O ustanowieniu i upadku konstytucji polskiej 3 V 1791, Lw. 1793; tenże, Listy pisane z emigracji, P. 1872; Koźmian K., Pamiętniki, Wr. 1972; Tajna Korespondencja z Warszawy do Ignacego Potockiego 1792–1794, W. 1961; Trembicki A., Opisanie sejmu 1793. O rewolucji 1794, W. 1967; Vol. leg., X; – „Korespondent Krajowy i Zagran.” 1793 nr 71, 72, 73; – B. Czart.: rkp. 890.

Maria Czeppe

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.